ak25.tif

Gümrük Müşaviri Nasıl Olunur?

Dış ticaret ve gümrük işleriyle uğraşan her birey, gümrük müşaviri olarak mesleki olarak ve buna bağlı olarak da hayat standartını yükseltmek ister.

Gümrük müşaviri olmak ise gerçekten emek, tecrübe ve bu sektöre harcanmış yıllar ister. Bugünlerde tüm gümrük müşaviri yardımcılarını ise ayrı bir heyecan kaplamış durumda. Geçtiğimiz 20 Ekim de Gümrük Müşaviri olabilmek adına yapılan sınavlardan ilki olan ön eleme sınavına girdiler. O sınavdan başarıyla çıkanlar ise Kasım ayı içerisinde olacak olan Gümrük Müşavirliği Mesleki Yeterlilik sınavına girerek, müşavir olma yolunda son adımı da geçmiş olacaklar.

Peki henüz mesleğine yeni başlamış ve gümrük müşaviri olma hayali kuran yeni ve tecrübesiz arkadaşları nasıl bir yol bekliyor? Yeni mezun ve bu sektörde yeni olan arkadaşlarımızın gümrük müşaviri olana kadar sebatla çalışmaları ve sabırla beklemeleri gerekiyor.

Öncelikle Gümrük Müşaviri yardımcısı olmaları gerekir. Yardımcı ünvanını almadan gümrük müşaviri olamazlar. Gümrük müşaviri yardımcısı olabilmek için ise Gümrük Kanunu 227/f maddesinde belirtilen fakültelerden birinden en az ön lisans mezunu olarak bir  gümrük müşavirinin yanında sigortalı olarak 3 sene staj yapmaları gerekir.

Bu staj süreleri sonunda gümrük müşavirliği yardımcılığı sınavına girerek, Gümrük müşaviri yardımcısı olabilirler. Bu noktadan sonra adayların Gümrük Müşaviri olabilmek için gerekli olan ilk adımı sağlamış olmaktadırlar.

Bir sonraki madde ise yine bir gümrük müşavirinin yanında 3 sene boyunca sigortalı olarak staj yapmaları, Gümrük Kanunu 227/f maddesinde yer alan fakültelerden lisans derecesiyle mezun olarak sınava girmeye hak kazanabilirler.

Gümrük müşavirliği sınavı ise her sene belli dönemlerde yapılan ve iki adımdan oluşa bir sınavdır. İlk sınav ön eleme ve ikinci sınav ise Mesleki yeterlilik sınavıdır. Bu iki sınavı da geçen adaylar artık meslek hayatlarına Gümrük Müşaviri ünvanları ile devam edebilirler.

Gümrük müşaviri veya gümrük müşaviri yardımcılığına aday olan kişiler iyi bir eğitim kurumları ile çok rahat bir şekilde zorlanmadan gümrük müşaviri ünvanlarını alabilirler.

Gümrük Müşavirliği ve Yardımcılığı Staj Süreleri Azalıyor!!

Düzenleme Yolda!!

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

16 Mart’ta gümrük müşavirliği sınavı hazırlık eğitimimizi başlıyor. Hemen kaydınızı yaptırın!

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>